Kolacja na szybko? Nie sięgaj po niezdrowe przekąski!

Wieczorem, zwłaszcza w jesienne dni, często nachodzi nas ochota na coś ciepłego bądź słodkiego. Nie zawsze jednak mamy wystarczająco dużo czasu, aby przygotować sobie pyszną i pełnowartościową kolację. W takich przypadkach warto sięgnąć po sprawdzone dania, zamiast wspomagać się niezdrowymi przekąskami.

Kolacja jesienną porą? Tylko na ciepło!

Ciepła kolacja to podstawa, zwłaszcza jeśli nie mieliśmy okazji, aby zjeść porządny obiad. Zazwyczaj jednak, wracając późnym popołudniem z pracy, nie mamy ochoty ani siły, by przygotować sobie jakieś skomplikowane danie. W efekcie sięgamy po niezdrowe przekąski, takie jak czekolada, orzechy czy chipsy. Wydaje się, że świetnie uzupełniają bilans kaloryczny, lecz jednocześnie nie dostarczają nam cennych składników odżywczych.

Co więc możemy zjeść, aby było przede wszystkim smacznie i zdrowo? Otóż warto sięgnąć po dania mrożone, które przygotujemy w dosłownie kilka minut. Wśród nich na pierwszym miejscu znajdują się pierogi mrożone z różnymi dodatkami, dzięki czemu możemy przygotować kolację zarówno na słodko, jak i na ostro. Pierogi podajemy zgodnie z naszymi upodobaniami, na przykład z dodatkiem:

Wiele zależy tutaj od tego, czy zdecydowaliśmy się na wersję słodką, czy słoną. 

Nie rezygnuj z ostatniego posiłku

Jeśli nie przygotowaliśmy sobie nic na kolację dnia poprzedniego, to często zdarza nam się rezygnować z ostatniego posiłku. Pomimo, iż czujemy głód, nie mamy ochoty na kanapki, a zdrowy rozsądek chroni nas przed mało wartościowymi przekąskami. W efekcie wypijamy jedynie herbatę i przygotowujemy się do snu.

Niemniej jednak pomijanie ostatniego posiłku przynosi negatywne skutki. Najczęściej silny głód daje o sobie znać na krótko przed snem, a także w środku nocy. Budzimy się, czując pustkę w żołądku, a nasz organizm domaga się jej wypełnienia. Jeśli pomimo tego uda nam się zasnąć, to rano obudzimy się zmęczeni. Powodem jest niski poziom cukru we krwi, który będziemy musieli w krótkim czasie uzupełnić, najlepiej kalorycznym śniadaniem. Rezygnacja z ostatniego posiłku jest więc w dłuższej perspektywie czasowej bardzo niezdrowym nawykiem, który może doprowadzić do różnego rodzaju zaburzeń metabolicznych.

Jeśli nie mamy pomysłu na smaczną, ale też szybką kolację, sięgnijmy po dania gotowe firmy Jawo. Dzięki nim poczujemy się syci i zapobiegniemy nagłym spadkom cukru we krwi.

Pomysły na smaczną i lekką kolację

Jeśli w ciągu dnia mieliśmy okazję zjeść syty obiad, to zazwyczaj wieczorem przychodzi nam chęć na szybką i lekką kolację. W takim przypadku warto sięgnąć po dania, które nie obciążą naszego żołądka, a jednocześnie dostarczą cenne składniki odżywcze. Dobrym pomysłem są oczywiście sałatki na zimno bądź na ciepło. Latem zwykle bazują one na samych warzywach, podczas gdy zimą chętnie dodajemy do nich makaron, kaszę czy biały ser.

Możemy również zrobić sobie na kolację pyszne grzanki z dodatkiem sera żółtego i ananasa, tak aby wnieść na nasze stoły nieco egzotyki. Doskonałym rozwiązaniem będą też mieszanki, bazujące na jogurcie i ulubionych dodatkach zbożowych. W wersji dietetycznej możemy sięgnąć po mrożone warzywa, które przygotujemy na ciepło i zjemy z ulubionym, lekkim dipem.

Pomysłów na smaczną i wartościową kolację nie brakuje, i to bez względu na to, czy szukamy czegoś sycącego, czy też lżejszego. Ważne, aby nie rezygnować z ostatniego posiłku, a jednocześnie nie sięgać po mało wartościowe produkty, takie jak słodycze czy słone przekąski.