W jakich przypadkach warto skorzystać z pomocy trychologa?

Problemy ze skórą głowy i włosami są obecnie bardzo powszechne. Niekiedy przyczyna problemów jest błaha i prosta zmiana przynosi znaczną poprawę. Kiedy jednak dostępne w drogeriach oraz aptekach środki, nie są w stanie poradzić sobie z naszą dolegliwością, warto odwiedzić specjalistę od włosów - trychologa.

Czym zajmuje się trycholog?

Trycholog nie jest lekarzem, a specjalistą zajmującym się włosami i skórą głowy. Zadaniem lekarza dermatologii jest diagnozowanie i leczenie schorzeń skórnych, pojawiających się na całym ciele. Natomiast jedynym obszarem zainteresowań trychologii są tylko i wyłącznie włosy. Zadaniem specjalistów tej dziedziny jest ocena stanu skóry głowy, włosów i cebulek, a także dobranie skutecznej formy leczenia, czy pielęgnacji.

Piękne i zadbane włosy zawsze zaczynają się od zdrowej skóry głowy, a rekomendowany trycholog w Łodzi, pomoże uwolnić Cię od uciążliwego problemu i na nowo pozwoli cieszyć się zachwycającymi włosami!

Kiedy udać się do trychologa?

Zwykle to nadmierne wypadanie włosów jest przyczyną, która szybko składania nas do szukania specjalistycznej pomocy. Należy jednak pamiętać, że tracenie włosów jest jednak naturalnym procesem, związanym z cyklem życia kosmyków. Gdy jednak zauważamy, że tracimy dużo więcej włosów niż dotychczas, warto poszukać pomocy. W jakich sytuacjach wizyta u trychologa jest dobrym rozwiązaniem?

Jak wygląda wizyta u trychologa?

Trychologia jest dziedziną wymagającą skutecznego połączenia wiedzy w zakresu dermatologii, kosmetologii, dietetyki, fryzjerstwa oraz medycyny estetycznej. Aby dobrać najlepszą metodę pielęgnacji włosów oraz skóry głowy, specjalista musi ocenić stan skóry głowy i cebulek. Do postawienia odpowiedniej diagnozy konieczne jest również zebranie informacji o życiu codziennym, dotychczasowej pielęgnacji, chorobach, czy sposobie żywienia klienta. Wywiad i badanie skóry głowy oraz włosów często wystarczy do postawienia diagnozy i zaproponowania leczenia.

Aby jednak znaleźć przyczynę bardziej złożonych problemów, często konieczne jest wykonanie analiz laboratoryjnych. Jedno z najbardziej popularnych badań, z którymi możemy spotkać się u trychologa, jest trichogram. Specjalista poddaje analizie cebulki włosów, po uprzednim pobraniu ich pęsetą. Analizer trychologiczny na podstawie pobranych próbek określa grubość włosa, stan cebulek, a także fazę, w której aktualnie znajduje się większość pasm. Do przeprowadzenia badania konieczne jest pobranie 50-100 włosów wraz z cebulkami.

Jednym z popularniejszych badań trychologicznych jest także tzw. trichoskopia. Jest to obrazowa analiza skóry głowy z użyciem bardzo precyzyjnej kamery, pozwalającej widzieć aż w 200- krotnym powiększeniu. Na podstawie tego szybkiego badania trycholog obserwuje stan i rodzaj skóry głowy. Może także szczegółowo przyjrzeć się naczyniom krwionośnym i mieszkom włosowym. Do ustalenia przyczyny problemów, niekiedy niezbędne będzie wykonanie podstawowych badań medycznych tj. morfologia, badania hormonalne, czy badania tarczycowe.

Trycholog najczęściej mieści się w gabinecie medycyny estetycznej. Jeżeli nie możesz poradzić sobie z jakimś problemem związanym ze skórą głowy lub kosmykami, odwiedzenie specjalisty będzie kluczową kwestią, pozwalającą wyeliminować zaistniały problem. Warto jednak pamiętać, że odpowiednia, dopasowana do naszych potrzeb pielęgnacja i zdrowa dieta jest w stanie rozwiązać wiele włosowych problemów.